Doučujte.cz

Pomáháme doučováním

Online doučování – technika, výběr platformy, pravidla

V první řadě je třeba počítat s tím, že rodina doučovaného nemá ideální přístup k technickému vybavení, jako je funkční počítač či tablet. Může se stát, že je dítě schopné být online pouze na telefonu, který navíc sdílí s dalšími sourozenci. Můžete se setkat i s nestabilním připojením, spojení je přerušované, bez obrazu či jinak komplikované. Proto je dobré vybavit se dopředu velkou dávkou trpělivosti. Pokud by vaše doučování byla nepříjemně narušována technickými zádrhely, obracejte se na své koordinátory (nevládní organizace, školu), kteří mohou zprostředkovat zapůjčení počítače nebo sim karty s daty.

Některé rodiny nejsou příliš zdatné v počítačové gramotnosti. Je proto dobré ověřit, do jaké míry umí žák zacházet s počítačem, vyhledávat relevantní zdroje na internetu a používat online aplikace. Pokud chcete online doučování kombinovat s prezenčním, věnujte čas přípravě na distanční hodiny během osobního setkání. Pokud máte možnost, seznamte se vším také rodiče, aby dítě dokázali podpořit v případě nesnází. 

Následně je třeba zvolit vhodnou platformu, na které se budete scházet. Doporučujeme používat takové prostředí, které není vázáno na váš osobní profil například Google Meet, Skype, MS Teams, Jitsi, Zoom namísto Facebooku a WhatsAppu. MS Teams či Google Classroom budou rodiny s velkou pravděpodobností znát díky komunikaci se školou a budou s nimi umět pracovat.

Pokud to jinak nepůjde, komunikujte s rodinou a dítětem přes jakoukoliv platformu, která je pro ně schůdná.

V každém případě je dobré dodržovat jistá pravidla: 

  • V případě komunikace přes Facebook si zařiďte svůj profesionální profil, který budete pro komunikaci s klientem výhradně používat. Můžete tím předejít mnoha nepříjemnostem. 
  • Vymezte si čas ke komunikaci – může být různý, někdo může preferovat i víkend, ale vždy je potřeba si ho předem s dítětem a rodiči určit.  
  • Vymezte si předem témata vaší komunikace.